WordPressde Gösterilmeyen Özel Alanları Düzeltme

W
WordPressde Gösterilmeyen Özel Alanları Düzeltme WordPress sitenizdeki özel alanlar seçeneğini bulamıyor musunuz? Özel alan, çeşitli WordPress eğitimlerini takip ederek WordPress yazılarınıza ve sayfalarınıza özel içerik eklemenize yardımcı olan bir WordPress özelliğidir.


WordPressde Gösterilmeyen Özel Alanları Düzeltme

WordPressde Gösterilmeyen Özel Alanları Düzeltme

WordPressde Gösterilmeyen Özel Alanları Düzeltme

WordPressde Gösterilmeyen Özel Alanları Düzeltme. WordPress sitenizdeki özel alanlar seçeneğini bulamıyor musunuz? Özel alan, çeşitli WordPress eğitimlerini takip ederek WordPress yazılarınıza ve sayfalarınıza özel içerik eklemenize yardımcı olan bir WordPress özelliğidir. Bu makalede, WordPresste gösterilmeyen özel alanları kolayca nasıl düzeltebileceğinizi göstereceğiz.

WordPressde Sorun: Gösterilmeyen Özel Alanları Düzeltme

Özel alanlar genellikle WordPress yayını, sayfalar veya özel posta türleri ile ilişkilendirilir . Çoğu zaman, çeşitli WordPress öğreticilerinde web’de belirtilen özel alanları bulacaksınız , ancak WordPress blogunuzu yeni kullanmaya başladıysanız, sitenizdeki özel alanlar seçeneğini özel olarak görmeyeceksiniz .

Geçmişte, tüm WordPress sitelerinin düzenleme kranında varsayılan olarak özel alanlar görülebilirdi. Ancak, bir ön özellik olduğundan, WordPress çekirdek geliştirme ekibi, WordPress 3.1 sürümündeki tüm yeni kullanıcılar için varsayılan olarak özel alanları gizlemeye karar verdi.

Ayrıca, herkesin düzenleme ekranından yalnızca iki tıklama ile görünmesini kolaylaştırdı.
Sadece mevcut bir gönderi / sayfa oluşturun veya düzenleyin ve ardından ekranın sağ üst köşesindeki ‘ Ekran Seçenekleri ‘ düğmesini tıklayın. Bu size, düzenleme ekranınızda gösterebileceğiniz veya gizleyebileceğiniz çeşitli seçeneklere sahip bir menü gösterecektir.

Devam edin ve ‘Özel Alanlar’ seçeneğinin yanındaki onay kutusunu tıklayın.

showcustomfields

showcustomfields

Not: Sitenizde Özel Alanlar seçeneğini görmüyorsanız, lütfen makaledeki aşağıdaki sorun giderme seçeneğine gidin.

Artık düzenleme ekranında aşağı kaydırabilir ve yazı düzenleyicinizin altındaki ‘Özel Alanlar’ etiketli yeni bir meta kutusu görürsünüz.

customfieldsbox

customfieldsbox

WordPress, görüntü seçiminizi hatırladığından, web sitenizde yayınları düzenlerken özel alanlar kutusunu göstermeye devam edecektir.
Özel alanları ve bunların değerlerini eklemek, düzenlemek ve silmek için bu kutuyu kullanabilirsiniz.
Özel Alanlar nedir? Onlarla ne yapabilirsin?

Varsayılan olarak, yeni bir yazı, sayfa veya herhangi bir içerik türü yazdığınızda, WordPress bunu iki farklı alana kaydeder. İlk bölüm, içeriğinizin editör kullanılarak eklediğiniz gövdesidir.

İkinci kısım, o içerikle ilgili bilgiler. Örneğin, başlık, yazar adı, tarih / saat ve daha fazlası. Gönderi hakkındaki bu bilgi biraz meta veri olarak adlandırılır.

Varsayılan posta meta verilerinden ayrı olarak, WordPress ayrıca özel alanları kullanarak özel meta verileri kaydetmenize de izin verir.

WordPress geliştiricileri, yazılarınız için özel gönderi meta verilerini depolamak için özel alanlar kullanır. Örneğin, Yoast SEO eklentisi , gönderileriniz için SEO ayarlarını depolamak adına özel alanlar kullanır.

yoastseobox

yoastseobox

Ancak, yukarıda gösterilen varsayılan özel alanlar kutusunu kullanmak yerine, bu eklenti geliştiricileri kendi özel meta kutularını oluştururlar. Bu, kullanıcıların bilgi girmesini kolaylaştırır.

Sorun giderme

Son zamanlarda okuyucularımızdan biri, WordPress ekran seçeneklerinden Özel Alanlar seçeneğinin eksik olduğu bir sorunla bize geldi. Bazı soruşturmalardan sonra, sorunun nedenini bulduk.

WordPress sitenizde ‘Ekran Seçenekleri’ menüsü altındaki özel alanlar seçeneği yoksa, sitenizde Gelişmiş Özel Alanlar (ACF) eklentisinin etkin olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir .

ACF, geliştiricilerin özel meta kutuları oluşturmak için kullandıkları çok popüler bir WordPress eklentisidir . ACF, 1 milyondan fazla web sitesinde yayınlanıyor.

ACF sürüm 5.5.13’te, post düzenleme sayfasındaki yükleme sürelerini hızlandırmak için varsayılan WordPress özel alan meta kutusunu kaldırmak için bir ayar eklediler. Buradaki fikir, ACF’yi kullandığınızdan beri varsayılan meta kutusuna gerek duymamanızdır.

Ancak, varsayılan WordPress özel alan meta kutucuklarına sahip olmanız gerekiyorsa, WordPress temanızın functions.php dosyanıza aşağıdaki kodu eklemeniz gerekir.

Bu kod, WordPresste eksik olan özel alanlar seçeneğini çözecektir.

Bu makalenin, WordPress sitenizde gösterilmeyen özel alanları düzeltmenize yardımcı olacağını umuyoruz.


Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen WordPress video eğiticileri için YouTube Kanalımıza abone olun . Bizi Twitter ve Facebook‘ta da bulabilirsiniz …Okumaya devam edin!
Yorum Yap!

“WordPressde Gösterilmeyen Özel Alanları Düzeltme” için 2 cevap

  1. Toptan Kuruyemiş dedi ki:

    WordPresste özel alanları düzenleyemiyordum. Bu yazı oldukça yol gösterici olacak. Teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir